نوپدید

یک سایت دیگر با وردپرس فارسی

“اتاق نجات”

“اتاق نجات”
ایران
ایران

نگارش توسط مهران میرزائی در ۲۴ مرداد ۱۴۰۲

ایده اجرای “اتاق فرار” (escape room) از یک مقاله به ذهن آقای “هراتی” رسید. طبق این مقاله در یک آزمایش، در اروپا و آمریکا مباحث مربوط به “دیابت” و “خود مراقبتی” را در قالب “اتاق فرار” به کودکان آموزش می‌دادند که طبق مشاهدات، پس از اجرای آن افزایش چشمگیر “خود مراقبتی” در کودکان و نوجوانان را به دنبال داشت. نهایتاَ ایده اجرای اتاق فراری به نام “اتاق نجات” برای آموزش و تبیین وقایع تاریخی به ذهن او رسید. “حجت‌الاسلام امیرفاضل هراتی” مسئول بخش واحد نوجوانان مسجد فائق می‌گوید:« “اتاق نجات” یک فرآیند سرگرم آموزی را طی می‌کند که مربوط به…

  • 178 بازدید
  • 1 پسند
  • 0 نظر

ایده اجرای “اتاق فرار” (escape room) از یک مقاله به ذهن آقای “هراتی” رسید. طبق این مقاله در یک آزمایش، در اروپا و آمریکا مباحث مربوط به “دیابت” و “خود مراقبتی” را در قالب “اتاق فرار” به کودکان آموزش می‌دادند که طبق مشاهدات، پس از اجرای آن افزایش چشمگیر “خود مراقبتی” در کودکان و نوجوانان را به دنبال داشت. نهایتاَ ایده اجرای اتاق فراری به نام “اتاق نجات” برای آموزش و تبیین وقایع تاریخی به ذهن او رسید.

“حجت‌الاسلام امیرفاضل هراتی” مسئول بخش واحد نوجوانان مسجد فائق می‌گوید:« “اتاق نجات” یک فرآیند سرگرم آموزی را طی می‌کند که مربوط به منافقین و ترور ناموفق “شهید لاجوردی” است. در داستان آن افراد باید از بمب‌گذاری که قرار است انجام بشود جلوگیری کنند. فضای اتاق به گونه‌ای طرحی شده تا با آنچه در واقعیت و در تاریخ بوده تطبیق داشته باشد. داخل اتاق پر از معما و فرآیند مسأله‌محور و هیجانی وجود دارد که تمام راه‌حل‌ها را در ضمیر خودآگاه و ذهن نوجوانان می‌نشاند. به جرات می‌توان گفت ما اولین اتاق فرار ایرانی، بومی و انقلابی را راه‌اندازی کردیم.»

در این برنامه گروه‌های دوستانه و خانوادگی علاقه‌مند به ماجراجویی و معما به صورت 4 تا 6 نفره، مدت یک ساعت و نیم وارد اتاقی می‌شوند و در از پشت به روی آنان بسته خواهد شد. ظاهر این اتاق شبیه خانه‌های تیمی منافقین در دهه 60 است که قصد انجام یک عملیات تروریستی را دارند. داخل این اتاق پر از عکس‌ها و تابلوهای هدف‌دار مربوط به دهه 60 است. اتاق پر از معما است و درون کشوهای آن قفل‌های فشاری، عددی و حروفی قرار دارند که رمزهای آن در بخشی از اتاق نظیر قاب عکس، درون کتاب یا … نهفته شده است. در “اتاق نجات” هر چیزی جنبه معمایی دارد و افراد حاضر هیچ چیزی از این مکان نمی‌دانند و هنگام ورود، به آنان بیسیمی تحویل داده می‌شود و  با دوربین کنترل می‌شوند. همچنین پشت کمدی واقع در این اتاق، اتاق ترسناک دیگری قرار دارد که در آن بمب تعبیه شده است. به طور کلی “اتاق نجات”، کلاس تاریخ دهه ۶۰ است. شرکت کنندگان باید سعی کنند با حل معماها و باز کردن قفل‌ها، از محل ترور و فرد ترور شونده مطلع شوند و نهایتا از این اتفاق جلوگیری کنند.

در این برنامه برای کسانی که با خانواده حضور یابند امتیاز ویژه‌ای قائل می‌شوند.

نظرات کاربران

برای ارسال دیدگاه ابتدا عضو سایت شوید !