نوپدید

یک سایت دیگر با وردپرس فارسی

“مادر آب”

“مادر آب”
هند
هند

نگارش توسط مهران میرزائی در ۳۰ تیر ۱۴۰۲

کمبود آب در برخی مناطق هند به حدی است که با تانکر آب‌رسانی می‌شود. این کار دشواری‌های زیادی در دل خود دارد. تا این‌که “مادر آب” کار را در دست گرفت. “املا رویا” یک کارآفرین اجتماعی  است که تأمین آب آشامیدنی را در ایالت “راجستان” هند دگرگون کرده است. خیریه او به مردم یاد می‌دهد که چگونه با بهره گرفتن از عوارض طبیعی زمین و ایجاد فضایی برای ذخیره آب باران، سد و آب‌بند بسازند. با این روش‌ها مردم آن منطقه مناظر خشک کوهستانی را به مخازن آب نیمه طبیعی تبدیل کرده‌اند. این آب بندها در فصل خشک ساخته می‌شود…

  • 114 بازدید
  • 0 پسند
  • 0 نظر

کمبود آب در برخی مناطق هند به حدی است که با تانکر آب‌رسانی می‌شود. این کار دشواری‌های زیادی در دل خود دارد. تا این‌که “مادر آب” کار را در دست گرفت. “املا رویا” یک کارآفرین اجتماعی  است که تأمین آب آشامیدنی را در ایالت “راجستان” هند دگرگون کرده است. خیریه او به مردم یاد می‌دهد که چگونه با بهره گرفتن از عوارض طبیعی زمین و ایجاد فضایی برای ذخیره آب باران، سد و آب‌بند بسازند. با این روش‌ها مردم آن منطقه مناظر خشک کوهستانی را به مخازن آب نیمه طبیعی تبدیل کرده‌اند. این آب بندها در فصل خشک ساخته می‌شود و با آغاز فصل باران‌های موسمی این منطقه به کلی تغییر شکل داده است. هر یک از این آب بندها به اندازه 150 حلقه چاه، آب در خود جای می‌دهد. با این روش ذخیره‌سازی دامداران و کشاورزان، دغدغه کمتری برای تأمین آب دام و زمین‌های کشاورزی خود دارند و کودکان هم به جای صف آب می‌توانند به صف صبح‌گاه مدرسه برگردند.

با کمک این خیریه تا کنون 250 آب‌بند برای تأمین آب 300 روستا ساخته شده است. خانم”املا رویا” بنا دارد که هر سال سه برابر بیشتر آب‌بند بسازد و تا 90 سالگی کار کند.

نظرات کاربران

برای ارسال دیدگاه ابتدا عضو سایت شوید !