نوپدید

یک سایت دیگر با وردپرس فارسی

مدرسه بازی محور “شهید کریمی”

مدرسه بازی محور “شهید کریمی”
ایران
ایران

نگارش توسط مهران میرزائی در ۲۱ شهریور ۱۴۰۲

“بچه ها به نوبت روی صفحه مار و پله تاس می‌اندازند. اگر بازیکن روی خانه نردبان توقف کند و بالا برود جمع اعداد را حساب می‌کند که چند پله صعود کرده و اگر روی خانه نیش مار برسد تا دم مار پایین می‌آید و با تفریق اعداد حساب می‌کند که چند پله سقوط کرده است”. این یکی از بازی‌های “دبستان بازی‌محور شهیدعلی کریمی”، در حوالی میدان خراسان تهران است. پایه‌های تحصیلی این مدرسه‌ی پسرانه از پیش دبستانی تا کلاس چهارم است. آقای “مهدی کریمی”، مدیر مدرسه، با تجربه ۱۳ ساله در حوزه تربیت از انگیزه‌اش برای ورود به حوزه بازی…

  • 175 بازدید
  • 0 پسند
  • 0 نظر

“بچه ها به نوبت روی صفحه مار و پله تاس می‌اندازند. اگر بازیکن روی خانه نردبان توقف کند و بالا برود جمع اعداد را حساب می‌کند که چند پله صعود کرده و اگر روی خانه نیش مار برسد تا دم مار پایین می‌آید و با تفریق اعداد حساب می‌کند که چند پله سقوط کرده است”. این یکی از بازی‌های “دبستان بازی‌محور شهیدعلی کریمی”، در حوالی میدان خراسان تهران است. پایه‌های تحصیلی این مدرسه‌ی پسرانه از پیش دبستانی تا کلاس چهارم است.

آقای “مهدی کریمی”، مدیر مدرسه، با تجربه ۱۳ ساله در حوزه تربیت از انگیزه‌اش برای ورود به حوزه بازی می‌گوید: «با هدف تحول در روش آموزش شروع به مطالعه و تحقیق در منابع دینی و غیر دینی کردیم. همه این منابع بهترین ابزار برای آموزش را بازی می‌دانند. ابتدا مدل‌های مختلفی را طراحی و در جمع‌های خانوادگی و مسجد مدرسه و …اجرا کردیم و در نهایت سال ۹۷ “مدرسه بازی محور شهید کریمی” را افتتاح کردیم.»

حیاط مدرسه “شهید کریمی” با مدارس دیگر متفاوت است، با وجود مخالفت‌های آموزش و پرورش، مسئولین مدرسه فضای حیاط را تا حد امکان با هدف بازی غنی کرده‌اند. آقای “کریمی” در این‌باره می‌گوید: «ما حوض آب، باغچه و فضای پرورش انواع پرندگان را داخل حیاط تعبیه کرده‌ایم. دوچرخه، تاب، سرسره و لاستیک‌های کوچک و بزرگ داریم. چند دانش‌آموز مسئول غذا دادن به پرنده‌ها هستند. بعضی‌ها در آشپزخانه آشپزی می‌کنند. اینجا بالا رفتن از درخت، کاشت گل و گیاه در باغچه و خاک و گِل بازی از فعالیت‌های عادی بچه‌ها است. آموزش بسیاری از موضوعات درسی مثل علوم، ریاضی، فارسی و … در حیاط با بازی همراه است. بچه‌ها در طبیعت حیاط با ذره‌بین آتش روشن می‌کنند. در مورد پرنده‌ها و حیواناتی که در مدرسه داریم به گفتگو و تفکر می‌پردازند. از نظر ما بازی صرفا سرگرمی نیست، در فرایند بازی‌ها به نکات اخلاقی و انسانی توجه می‌شود. دانش‌آموز با بازی، آداب زندگی اسلامی را می‌آموزد. او می‌داند موقع پرت کردن توپ‌ها به سمت دیوار باید مواظب قاب عکس حاج قاسم و یا دکتر حسابی باشد، یا هنگام بازی با پرندگان آن‌ها را اذیت نکند، بالا رفتن از درخت منجر به آسیب دیدن آن نشود و …»

این مدرسه با استقبال خوبی از سمت والدین مواجه شده. آن‌ها معتقدند این مدرسه توانسته است آموزش را در بطن زندگی واقعی بچه‌ها پیاده کند و اوقات شیرینی را برای آنها رقم بزند.

نظرات کاربران

برای ارسال دیدگاه ابتدا عضو سایت شوید !