نوپدید

یک سایت دیگر با وردپرس فارسی

گام‌های بزرگ در انتظار راه‌اندازی نهالستان

گام‌های بزرگ در انتظار راه‌اندازی نهالستان
ایران
ایران

نگارش توسط مهران میرزائی در 03 بهمن 1402

خوشبختانه فرهنگ استفاده از پسماند با آموزش‌هایی که به طور گسترده به مردم داده‌ایم رو به توسعه است. من «ناصر منابی» 42 ساله دارای مدرک فوق دیپلم و فعال حوزه درختکاری در شهرستان حمیدیه استان خوزستان هستم. دوازده سال است که در این بخش فعالیت می‌کنم. در شروع به صورت انفرادی اقدام می‌کردم ولی با بزرگانی مانند: بانو مجتهده نجفی و گروه حافظان حریم سبز خوزستان آشنا شدم و مجموعه بزرگی را فراهم کردیم که انجمن حامیان طبیعت و محیط زیست شهر حمیدیه شد. هدف ما توسعه و کاشت درختان ثمر در شهر بود که هم به سرسبزی و محیط…

  • 27 بازدید
  • 0 پسند
  • 0 نظر

خوشبختانه فرهنگ استفاده از پسماند با آموزش‌هایی که به طور گسترده به مردم داده‌ایم رو به توسعه است.

من «ناصر منابی» 42 ساله دارای مدرک فوق دیپلم و فعال حوزه درختکاری در شهرستان حمیدیه استان خوزستان هستم.

دوازده سال است که در این بخش فعالیت می‌کنم. در شروع به صورت انفرادی اقدام می‌کردم ولی با بزرگانی مانند: بانو مجتهده نجفی و گروه حافظان حریم سبز خوزستان آشنا شدم و مجموعه بزرگی را فراهم کردیم که انجمن حامیان طبیعت و محیط زیست شهر حمیدیه شد.

هدف ما توسعه و کاشت درختان ثمر در شهر بود که هم به سرسبزی و محیط زیست منطقه کمک کند و هم زمینه رونق اقتصادی و اشتغال مردم را فراهم سازد. همچنین از مصرف بی‌رویه آب برای کشت درختان بی‌ثمر جلوگیری شود و با بالاترین بازده درختان مثمر مخصوص بوم شهر و منطقه کاشت شود.

ما از کوچه و محله خودمان شروع کردیم. از جلوی در خانه‌ها، باغچه مدرسه‌ها، ادارات و حالا پارک‌های شهر را با درختان مثمر زیبا می‌کنیم و باغها‌ها‌های قرآنی را جایگزین درختان بی‌ثمر غیر بومی می‌کنیم. از کودک و نوجوان تا پیر و سالخورده را آموزش می‌دهیم و دعوت به درختکاری می‌کنیم. البته بخشی از فعالیت ما هم توجیه مسوولان منطقه خصوصا شهرداری‌ها است که بدون توجه به بوم منطقه هر درختی را از هر جایی برای کشت به شهر نیاورند. گاهی این قبیل بی‌تدبیری‌ها باعث می‌شود درخت‌های مهاجم یا بی‌ثمر کاشته شود.

ما پویش‌های مختلفی همچون روستای سبز یا باغ قرآنی محله را اجرا کرده‌ایم. به لطف خدا شاهد افتتاح باغ و پارک‌های خوزستان مثل نارنجستان و بهارستان بوده‌ایم که در آن‌ها درخت‌های مثمر کاشته شده است.

موضوع دیگر فعالیت ما پسماند است. گروهی تشکیل دادیم و از پوست میوه‌ها به عنوان خشکاله استفاده می‌کنیم. در سال ۱۴۰۱ به دلیل خشکسالی دامداران خیلی دچار مشکل شدند و ما این خشکاله‌ها را جمع‌آوری و به صورت رایگان به آن‌ها دادیم تا به دلیل خشکسالی مجبور نشوند دام‌های خود را بفروشند و از روستاها مهاجرت کنند که با این حمایت‌ها آن‌ها روحیه گرفتند.

این فرهنگ استفاده از پسماند را با آموزش‌هایی که به طور گسترده داریم می‌دهیم رو به توسعه است. ما از طریق فضای مجازی، ارتباط رو در رو، برگزاری جلسات و کلاس‌های آموزشی رایگان در مدارس و مساجد و محلات به همه افراد آموزش می‌دهیم و آن‌ها را تشویق به استفاده از پسماند گیاهان می‌کنیم. فعالیت ما به صورت محله‌ای است و نماینده‌ای در هر محل داریم که بعد از جمع‌آوری خشکاله‌ها آن‌ها را به ما تحویل می‌دهد تا به دامداران برسانیم. در این طرح بانوان نقطه هدف و موثر کار هستند. چون مدیریت پوست میوه و ضایعات سبزیجات با خانم‌های خانه‌دار است. آن‌ها خشکاله‌ها را در خانه درست می‌کنند.

منطقه ما ظرفیت‌های زیادی در تولید گیاهان دارویی و درختان مثمر دارد که امیدواریم با برپایی نهالستان گام‌های بعدی را بزرگ‌تر برداریم.

نظرات کاربران

برای ارسال دیدگاه ابتدا عضو سایت شوید !